ВИЈЕСТИ:

КОНТАКТ:

СПОНЗОРИ:

06 АВГ

"СТАРИ БЕОГРАД"
Госпођа министарка


Атеље

У култури Срба Западне Аустралије, 6. август 2011. године, остаће запамћен по позоришној представи Нушићеве комедије Госпођа министарка у изведби позоришне трупе Атеље из Перта. Ова, скоро, бриљантно изведена позоришна "вињета", режијом, сценографијом и надахнутом глумом свих актера представе, није оставила равнодушним публику у позоришној сали друштвеног центра у Хамерслију. Престава је изведена у склопу програма под интригантним називом - Београдско Вече. Увертира у ово занимњиво и незаборавно дружење био је наступ фолклорне групе "Коло".
У другом дијелу вечери организоване су разнолике забавне активности, које су староградском и српском народном музиком подржали чланови оркестра Скадарлија.
Специјалитет вечери свакако су били костимирани посјетиоци, чија се шармантност беспрекорно уклапала у анимирану атмосверу старог Београда између два свијетска рата. Штета је, што је, због ограниченог простора, овај догађај остао недоступан великом броју интересената, па се надати да ће позоришна трупа Атеље пронаћи начин да ову представу изведе и ширем аудиторијуму Срба Западне Аустралије. У сваком случају организатори ове приредбе заслужују честитке и похвале.




Кустурици додијељена Ћопићева награда

16 Јун

БЕОГРAД - Прослављеном српском режисеру Емиру Кустурици је уручена књижевна награда Задужбине "Бранко Ћопић" за аутобиографско дјело "Смрт је непровјерена гласина" као најбоље прозно остварење у протеклој години, у Српској академији наука и уметности, јавиле су агенције.
Предсједник Управног одбора Задужбине академик Светозар Кољевић изјавио је да је награда Кустурици додијељена због доприноса богатој традицији српске мемоарске литературе, од времена Симеона Пишчевића и проте Матеје Ненадовића, до мемоарских записа Милоша Црњанског и Иве Aндрића.
Кољевић је рекао да је Кустурица у свом мемоарском дјелу дао аутентичну слику својих сарајевских дана и боравка у Европи и Aмерици и навео да је тим дјелом "доказао да је и у наше време могуће волети своју земљу и стећи светску славу".
Емир Кустурица рекао је на свечаности у СAНУ, да је чињеница да је добио ову угледну награду, "идеална прилика да у властитој породици подигне рејтинг као писац". - Они једноставно у то не вјерују, јер је то преозбиљна умјетност да бих се њоме бавио - објаснио је Кустурица.

Он је рекао да награда "Бранко Ћопић" код њега обнавља сјећање које "није укњижено него буди ватромет успомена које су пратиле читање његове прве књиге", и то, управо "Магарећих година", овог писца.
Кустурица је навео да је његово "дружење са књигом било издејствовано и није била природна потреба".
С времена на вријеме, прекидан салвама смијеха публике у СAНУ, Кустурица је причао духовиту причу о напорима његових родитеља да га наведу да прочита прву књигу, његовим мукама да се томе одупре и, на крају, о радости коју је доживио читајући Ћопићево дјело.
У Управном одбору Задужбине "Бранко Ћопић" су, поред њеног предсједника академика Светозара Кољевића, и академици Матија Бећковић, Милосав Тешић, Душан Ковачевић и дописни члан СAНУ Нада Милошевић-Ђорђевић.


Емир Кустурица

Кустурица на додјели награде.


ТРАДИЦИОНАЛНО КЊИЖЕВНО ВЕЧЕ У ВИЛИ МОНАКО

01 Јун

Перт 1. јуна 2011. У вили Монако у Морлију још једно незаборавно вече са пјесницима књижевног клуба Саборник из Перта и њиховом гошћом Теодором, Тодом Матић-Медић, познатом поетесом из Сиднеја.
Овај пут "Саборник" је књижевном публикуму Западне Аустралије представио стваралаштво своје гошће и уз учешће својих чланова и позоришне групе Атеље, уприличио једно од најзанимљивијих књижевних дружења на овим просторима.
Пријатну вечерњу, скоро скадарлијску, атмосверу допуњавао је и звук гитаре, пјесника и шансоњера, Миљана Ковачевића.

Расположена гошћа из Сиднеја, иначе предсједница културног друштва "Просвета", захваливши се својим домаћинима, позвала их је да буду гости пјесника у Сиднеју. Наравно да су пјесници из Перта објеручке прихватили ову понуду.
Увијек надахнути водитељ традиционалних вечери у Вили Монако, Илија Илић, приводећи крају дружење са пјесницима, позвао је присутне да за три мјесеца опет другују са члановима "Саборника".


Неколико фотографија са вечери поезије употпуниће вам слику о атмосфери која је владала 1. јуна у Вили Монако.

Вече поезије

Заједничка фотографија учесника.

Вече поезије

Миљан, Илија и Тода.

Вече поезије

Пажљиви слушаоци.


"ПЈЕСНИЧКО ВЕЧЕ"


2 МАРТ

вече2март

Вила "Монако" у Морлију крај Перта и књижевни клуб САБОРНИК, у сриједу, 2. марта, организовали су поетско вече у вили Монако. Љубитељи лијепе писане ријечи дружили су се са српским пјесницима из Западне Аустралије и шансоњером Миљаном Ковачевићем.
Традиционалне књижевне вечери организују се свака три мјесеца у присној атмосвери угоститељског објекта "Вила Монако", власника Жељка Шобота, цијењеног угоститеља, гастронома и љубитеља српског кулутрног стваралаштва.
На крају да споменимо да су суорганизатори ове вечери: Српска библиотека ВА и Српски радио "Србија" из Перта. Као обично, водитељ и домаћин био је нoвинар Илија Илић.



"НИН-ова награда Гордани Ћирјанић


2 МАРТ

Добитница овогодишње НИН-ове награде је Гордана Ћирјанић за роман "Оно што одувек желиш".
Председник жирија НИН-ове награде Васа Павковић саопштио је да је овогодишња добитница за роман године Гордана Ћирјанић. Име добитнице саопштено је у редакцији недељника који је установио награду пре 56 година.
У конкуренцији за награду били су романи: Оно што одувек желиш Гордане Ћирјанић, Врло мало светлости Владана Матијевића, Ми различити Веселина Марковића, Госпођа Олга Радована-Белог Марковића, Испод таванице која се љуспа Горана Петровића и Камен близанац Зорана Петровића.




Добрица Ерић

13 ДЕЦ

"Аврамов штап" Добрици Ерићу


понедељак, 19:08
Књижевнику и пјеснику Добрици Ерићу у Епархијском дому у Требињу у недјељу навече уручен је "Аврамов штап", књижевна награда Подружнице писаца Херцеговине, које делује при Удружењу књижевника Републике Српске.
Овом приликом уприличено је књижевно вече на коме је Добрица Ерић говорио изабране стихове из награђене књиге пјесама "Разапета земља". Било је ту и стихова из његовог богатог пјесничког стваралаштва које његује прави српски књижевни језик већ пола вијека.
Том приликом пјесник је истакао да је то десето Издање збирке која је настала још 1994. године и још додао:
- "Разапета земља" је књига која се од тада у сваком новом издању наново допуњује неким новим песмама, које, свестан сам тога, не могу да промене свет, али могу да олакшају душу.
Он је најавио своју, како је назвао, стиховану историју Срба, у којој је већ написао преко хиљаду и неколико стотина стихова под називом "Бројанице и Грачанице", а у којој је полазна тачка Косово.
- На овој књизи радим већ четири године и она ми на неки начин храни душу да се не обесхрабрим, да барем ову малу трунку допринесем да људи на свет око себе погледају мало другачије - додао је Ерић.
Књижевну награду "Аврамов штап", која је установљена тек пре две године, до сада је добио књижевник из Требиња Радослав Милошевић и црногорски књижвник Момир Војводић.


"ПЈЕСНИЧКО ВЕЧЕ"


вече1дец

1 ДЕЦ
Вила "Монако" у Морлију крај Перта и књижевни клуб САБОРНИК, у сриједу, 1. децембра, организовали су поетско вече у вили Монако. Љубитељи лијепе писане ријечи дружили су се са српским пјесницима из Западне Аустралије и шансоњером Миљаном Ковачевићем. Овај пут вече је било посвећено промоцији КК "Саборник".
Традиционалне књижевне вечери организују се свака три мјесеца у присној атмосвери угоститељског објекта "Вила Монако", власника Жељка Шобота, цијењеног угоститеља, гастронома и љубитеља српског кулутрног стваралаштва.
На крају да споменемо да су суорганизатори ове вечери: Српска библиотека В.А. и Српски радио "Србија" из Перта. Као обично, водитељ и домаћин био је новинар Илија Илић.



"ПЕСМЕ КОЈЕ НИСАМ ПРЕБОЛЕО"


Sample image

4 нов
На недавно одржаном сајму књига у Београду, на штанду издавача из Републике Српске, представљена је Збирка пјесама Ранка Прерадовића: "Песме које нисам преболео". Рецезенти ове књиге су пјесници Боро Капетановић и Душко М. Петровић а издавач је Арт принт из Б. Луке. Овом књигом аутор је одао пошту колегама пјесницима, како сам каже , знаним и уваженим пријатељима који су се смјестили на починак вјечни на брда завичаја, али су остали у нашем незабораву и живим великанима, о којим пјева у славу и част. Књига је састављена од пет циклуса. Пјесме у њој до сада нису објављиване.

MARIO VARGAS LJOSA DOBITNIK NOBELOVE NAGRADE ZA KNJIŽEVNOST.

15 ОКТ
Priznanje peruanskom piscu
Nobelovu nagradu za književnost dobio je peruanski književnik Mario Vargas Ljosa, saopštio je Nobelov komitet.

Sample image

Mario Vargas Ljosa: “Dobra književnost nije samo zabava, iako jeste fantastična zabava, nego je takođe nešto što omogućava bolje razumevanje sveta u kojem živite” U obrazloženju Švedske akademije navodi se da se nagrada Ljosi dodeljuje “zbog kartografski preciznih prikaza struktura moći i jetkih slika otpora, revolta i poraza pojedinca”. “On (Ljosa) je izvanredan pisac i jedan od najvećih pisaca španskog govornog područja”, kazao je u izjavi za Rojters stalni sekretar Švedske akademije Peter Englund. Englund je izjavio da se Vargas Ljosa nalazio u Njujorku kada mu je saopšteno da je osvojio Nobela. “Bio je veoma, veoma srećan i veoma dirnut”, kazao je Englund. * Ljosa je prvi južnoamerički dobitnik Nobelove nagrade za književnost od 1982. godine, kada je nagrađen Gabrijel Garsija Markes “Njujork tajms” ocenjuje da je izborom Ljose Švedska akademija još jednom donela odluku povezanu s politikom, jer je Ljosa 1990. godine bio predsednički kandidat u Peruu, zemlji u kojoj je konstatno politički aktivan. U Intervjuu za “Tajms” Ljosa je 2002. godine rekao da je dužnost svakog romanopisca da stalno preispituje stvarni život. “Mislim da ne postoji veliko književno delo koje nije u suštinskoj suprotnosti sa svetom kakav jeste. Inkvizicija je 300 godina zabranjivala romane u Latinskoj Americi. Mislim da su to radili zato što su veoma dobro razumeli buntovnički uticaj romana na ljudski duh.” Ljosa (74) je je već nekoliko godina zaredom slovio za glavnog kandidata za Nobelovu nagradu, ali ove godine nije bio na listi favorita. Mario Vargas Ljosa rodio se u Arekipi, u Peruu, a odrastao je sa babom i dedom u Boliviji, jer su mu se roditelji razveli. Vraća se u Peru 1946. godine i pohađa vojnu školu, a potom odlazi na studije književnosti i prava u Limi i Madridu. Tokom 1959, odlazi u Pariz gde radi kao profesor jezika. Kao novinar radio je za agenciju Frans pres i za nacionalnu televiziju u Francuskoj. Predavao je na brojnim univerzitetima u SAD, Južnoj Americi i Evropi. Trenutno predaje na univerzitetu Prinston. Tokom 1990, kandidovao se za predsednika Perua, ali je za prvog čoveka države izabran Alberto Fudžimori. 1994. godine izabran je za člana Španske Akademije. Dobitnik brojnih književnih nagrada Ljosa je postao poznat posle objavljivanja romana “Grad i psi”, za koji je dobio Nagradu Kratke biblioteke kuće “Seix Barral” 1962. i Nagradu kritike 1963. godine. Njegov drugi roman “Zelena kuća”, objavljen 1965, dobio je Nagradu kritike i Međunarodnu nagradu “Romulo Galjegos”. Ljosa je zatim objavio dramska dela “Gospođica iz Takne”, “Kati i nilski konj”, “La Čunga”, “Ludak sa balkona” i “Lepe oči, ružne slike”, studije i eseje “Neprekidna orgija”, “Istina o lažama” i “Izazov nemogućeg”, sećanja “Riba u vodi”, priče “Štenad” i romane: “Razgovor u katedrali”, “Pantaleon i posetiteljke”, “Tetka Hulija i piskaralo”, “Rat za smak sveta”, “Povest o Majti”, “Ko je ubio Palomina Molera?”, “Pripovedač”, “Pohvala pomajci”, “Lituma u Andima”, “Jarčeva fešta” i “Raj na drugom ćošku”. Samo pre dva dana, Univerzitet Prinston je objavio da Ljosa trenutno kod njih provodi jedan semestar, gde studentima prenosi svoju filozofiji pisanja. “U suštini, ja sam pisac a ne učitelj, ali uživam u predavanju zbog studenata i prilike da s njima razgovaram o dobroj književnosti”, rekao je Ljosa za “USA Today”. “Dobra književnost nije samo zabava, iako jeste fantastična zabava, nego je takođe nešto što omogućava bolje razumevanje sveta u kojem živite.” Ljosa je dobio najvažnije književne nagrade, od već spomenutih do nagrade Servantes, nagrade Princa Asturije, PEN/Nabokov i Grinzane Cavour. Jedna od poslednjih nagrada koje je dobio je najveće priznanje za književnost “Don Kihot”, koju mu je u Madridu 15. aprila uručio španski kralj Huan Karlos. Milan Vlajčić: U pisanju o diktaturama ni Solženjicin mu nije za prineti Književni kritičar Milan Vlajčić ocenjuje za “Blic” da je dobro što je posle nekoliko godina otkrića novih pisaca, ali ne mnogo značajnih i važnih, nagrada pripala klasiku moderne latinoameričke i savremne književnosti. “Ljosa ima desetine knjiga u kojima smo uživali svi mi koji znamo šta je dobra književnost. On je napisao sjajne knjige o diktaturama u kojima je živeo u od kojih je utekao, jer je nekoliko desetina godina živeo kao izgnanik u Londonu, Parizu i drugim mestima. ‘Razgovor u katedrali’ jedna je od najboljih knjiga o diktaturama uopšte; u tome mu ni Solženjicin nije za prineti. Šteta je što se takva književnost kod nas nije dobro primila”, kaže Vlajčić za “Blic”. Izvor:Blic Online Foto: AFP .



1 окт

Приједлог Клуба:

Први песнички конкурс за награду „Милорад Цумбо“

Књижевни клуб „С А Б О Р Н И К“ из Перта, Западна Аустралија, расписује 1. песнички конкурс за награду „Милорад Цумбо“
Награда „Милорад Цумбо“ додељује се за најбољи песнички рукопис по оцени стручног жирија, а друга и трећа награда као и награда за оригинални поетски израз за најбоље циклусе песама (три до пет песама).
Награду „Милорад Цумбо“ чини штампање одабраног рукописа у издању Клуба, а другу, трећу и посебну награду чини новчани износ по одлуци Клуба.
Рукописе (збирка или циклус песама) слати на адресу Клуба (за награду Милорад Цумбо), пошт. Фах , Перт и то шифровано са разрешењем шифре биографија са адресом и телефоном) у посебној коверти.
Рок за слање радова 01. 201.. године.

Милорад Цумбо (1953 - 1992 ), је први погинули српски пјесник из Републике Српске, који је на првој борбеној линији уткао свој живот у борбу за слободу и одбрану српског народа у БиХ.